Nejnovější články

Orgánové hodiny, TČM, Jak funguje tělo z pohledu tradiční čínské medicíny, TianDe

Publikováno:

JAK FUNGUJE LIDSKÉ TĚLO Z POHLEDU TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY ?

 

 

Naše tělo neomylně funguje podle přesně daných principů.
Měli bychom se tedy naučit své tělo opravdu poslouchat,
protože pokud to uděláme bude nám sloužit dobře, budeme zdraví a krásní.
Krása vychází zevnitř.

 

 

Tiande vychází z principů TČM.

 

Zde je podrobnější pohled na to, jak nám vlastně fungují naše biologické hodiny, kdy je dobré pracovat, kdy je dobré odpočívat, proč nemůžeme v určitou hodinu spát, kdy je dobré třeba mazat masti, aby se do těla dostaly s maximální účinností ... atd.
Mně to logiku dává a co Vám?

 

 
.
Naše tělo ( mimochodem "domov" každého z nás ) je řízen biorytmy ( hodinový, denní, měsíční, roční ... ).
Nejkratším rytmem je pro nás hodina.
Žijeme z hodiny na hodinu.
Každou hodinu se ale mění stav našeho těla ( hm, to mám radost a co s tím ? ).
.
A věřte, nebo ne, toto věděli a znali léčitelé Číny již před mnoha a mnoha tisíci lety. A tento fakt nám předali v takzvaných orgánových hodinách...
Naše životní energie proudí po přesně vymezených drahách, říkáme jim meridiány.
Jsou to takové dráhy, které probíhají uvnitř těla, kterou proudí energie od orgánu k orgánu.
.
.
Hlavních meridiánů je v těle 12 a energie jimi projde za 24 hodin po 2 hodinách.
V našem těle máme 6 tzv. párových orgánů, které se vzájemně ovlivňují.
Jeden jinový (plný): srdce, slezina, plíce, ledviny, játra.
Ke každému plnému (jinovému) patří jeden jangový (dutý) orgán: tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř, žlučník.
Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán.
.
Mezi 23. až 1. hodinou začíná pracovat žlučník. Nastává orgánová dvouhodina žlučníku. Naše tělo se už připravuje k odpočinku a pokračuje v práci na obnově buněk. Nejen tělo, ale i mozek bilancuje svou celodenní činnost a odvrhuje všechno nepotřebné. Žlučníkáři obvykle v tuto dobu nemohou usnout a také žlučníkové záchvaty bývají hlavně uprostřed noci. Kolem jedné hodiny se dostaví fáze lehkého spánku, kdy se můžeme snadno vzbudit, právě v této době jsme zvláště citliví na bolest. Bolestivost je mimořádně intenzivní, například bolesti zubů mohou úplně narušit spánek. I chlad pociťujeme v noci více než přes den.
.
Mezi 1. až 3. hodinou se aktivují játra. Vrcholí činnost jater, tedy meridián jater.
Je to doba detoxikace, likvidace odpadu. V tomto čase má většina ostatních orgánů výrazně sníženou funkci. Kolem třetí hodiny tělo ještě odpočívá a je fyzicky značně vyčerpáno. V tuto dobu má člověk velmi nízký krevní tlak a pomalý puls.
Pokud musí být někdo vzhůru, pak vyžaduje soustředěnost daleko větší úsilí.
V tomto čase se lidé pracující v nočních směnách nejčastěji dopouštějí chyb.
Krevní tlak ve 3 hodiny dosahuje nejnižšího bodu. Většina orgánů v lidském těle pracuje úsporně s výjimkou jater. Tělo je podrobeno jakémusi "velkému prádlu". Játra zpracovávají látky pro organismus důležité a také odstraňují z organismu všechny metabolické produkty i jedy. Tedy je přímo životně důležité si uvědomit,
že pozdní zátěží alkoholem, kávou nebo nesprávným složením stravy krátce před půlnocí si člověk velmi škodí. Jestliže v tuto dobu nespíte, není vhodné pít kávu,
čaj a zvláště lihoviny. Nejlépe je vypít sklenici vody nebo mléka. V této fázi spánku dochází k útlumu, a proto je nutné v tuto dobu dávat bedlivý pozor například při cestování.
.
Mezi 3. až 5. hodinou jsou v činnosti plíce. Vrcholí činnost plic a jejich meridián. Tělo má v tomto stadiu stále nízký tlak, mozek je zásoben jen minimálně, tělo má nejpomalejší aktivitu, ale zbystřuje se již sluch. Probouzíme se nepatrným hlukem. Tlak je stále nízký, mozek je zásoben minimálním množstvím krve. Je to hodina, kdy lidé nejčastěji umírají. Kromě toho ledviny jsou v klidu, prakticky přestávají vylučovat. Obvykle v tuto dobu mají kuřáci, astmatici a lidé nemocní s průduškami problém se spánkem. Také nejvíce astmatických záchvatů přichází časně ráno.
.
Mezi 5. až 7. hodinou je v největší činnosti tlusté střevo. Krevní tlak stoupá, puls je rychlejší, a i když se chce spát, tělo je již aktivní. Tlak se zvyšuje, srdce bije rychleji, krev pulsuje v žilách. I když chceme spát, naše tělo se už probouzí. Je vhodné si v tuto dobu navyknout na vyprazdňování. Pokud je to možné, vyhněte se stresu a spěchu a probouzejte se postupně.
.
Mezi 7. až 9. hodinou vrcholí funkce žaludku a jeho meridián. Prakticky již odpočinek skončil, játra dokončila svoji aktivitu a je už nyní možnost větší zátěže stravou, lze tedy konzumovat bez obavy i větší množství potravin, což je nejvýhodnější kolem deváté hodiny. Hladina hormonu kortizonu, který zabraňuje zápalům, je velmi nízká. Proto revmatici pociťují bolesti kloubů intenzivněji než kdykoli jindy. Tělo si odpočinulo, játra zbavila náš organismus jedovatých látek. V tuto dobu není v žádném případě vhodné pít alkohol - byla by to pro játra nadměrná zátěž. Také značně stoupá psychická aktivita. Ideální doba pro práci, kdy se potřebujete soustředit.
.
Mezi 9. až 11. hodinou je v činnosti slinivka břišní a slezina, což ovlivňuje tvorbu protilátek, využívání živin a hladinu krevního cukru. V tuto denní dobu určitě nepijte alkohol. Je vhodné jíst ovoce. Pokud máte rádi sladké, je to právě nejlepší doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti. Nastává špička dopolední aktivity, je to vůbec její maximum a není dobře dělat z praktického hlediska až do oběda přestávky. Je třeba využít toto období opravdu maximálně. Kolem desáté hodiny je ideální čas pro práci - srdce i krevní oběh pracují na plné obrátky a také mozek je správně prokrvený. Aktivita se dále zvyšuje. Jsme v nejlepší "sportovní" formě. Mohli bychom hory přenášet. Takový elán si uchováme do oběda. Do této doby se vypořádáme s jakoukoli prací.
.
Mezi 11. až 13. hodinou je v činnosti srdce, a proto není vhodné je zatěžovat velkým a tučným množstvím potravy. Je stále ještě dost vysoká aktivita, téměř nepociťujeme větší zátěž. Ve dvanáct hodin nastává okamžik mobilizace všech sil. Je škoda se teď vydatně najíst - vhodnější je posunout oběd o hodinu později. Dochází k mírnému útlumu. Také si dávejte pozor na úrazy! Vhodná je procházka na čerstvém vzduchu nebo krátký spánek.
.
Mezi 13. až 15. hodinou je v činnosti tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (je vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná přechodný pokles výkonnosti. První období denní aktivity minulo a můžeme pociťovat únavu. Naše energie dále klesá, je to druhé minimum za 24 hodin. Většina krve se v důsledku trávení soustřeďuje do vnitřních orgánů, hlava je "vykradená", můžeme mít pocit, že nám to tak nemyslí.
.
Mezi 15. až 17. hodinou nejvíce pracuje močový měchýř. Kolem čtvrté hodiny odpolední začíná nový vzestup výkonnosti, takže hurá vyřídit neodkladné záležitosti. Také pokud jste nemocní, nebo máte bolesti, léky, které slupnete v tomto čase budou účinkovat obzvláště dlouho ( budu lepit náplasti).
V tomto období má naše tělo velkou schopnost regulovat teplotu, zátěž.
Proto se návštěva sauny či velká fyzická zátěž, která je spojena s nárůstem aktivní teploty, daleko lépe v tomto období překonává. Je vhodné vypít několik šálků bylinného čaje, sportovat a podobně.
Náš trávicí systém je schopen přijmout vydatnější jídlo. Aktivita našeho organismu stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu. Je to nejlepší doba pro aerobní sporty nebo silový trénink. Cévy jsou nejroztaženější, cirkulace krve je nejrychlejší a z těla se velmi dobře vylučují toxické látky. Je to také vhodná doba k návštěvě sauny.
.
Mezi 17. až 19. hodinou jsou v činnosti ledviny, které regulují fyzickou aktivitu, Kolem osmnácté hodiny znovu klesá citlivost na fyzickou bolest, jsme tedy odolnější vůči vnějším bolestivým vlivům. Pozor na 19 hodinu - začíná nám přirozeně stoupat krevní tlak a psychická stabilita je na nule. Jsme nervózní a můžeme se pro hloupost pohádat, projevuje se psychická labilita, výkyvy nálady. Je to nepříznivá doba pro alergiky. Někdy se v tuto hodinu mohou objevit bolesti hlavy. Pro organismus je důležité vyloučit vše, co mu škodí: tuky, sůl, cukr, sladké limonády, káva, alkohol, chlad, stresy.
.
Mezi 19. až 21. hodinou se dostává do činnosti srdce ( krevní oběh). Je to doba, kdy jsme opravdu velmi bystří. Psychické reakce jsou nejrychlejší v průběhu celého dne. I na silnici budete v tuto dobu relativně v bezpečí, řidiči jsou v perfektní formě, k haváriím takřka nedochází, jede se jim nejlépe, Játra v této době snášejí alkohol lépe než v ranních hodinách.
Ještě do 21.00 hodin je paměť výborná, psychika je ideální a je možné dohnat, co se nestačilo v dopoledních hodinách.
V této době člověk velmi dobře vnímá, tedy velmi dobrá doba na učení. Večerní paměť je vnímavější a schopná si vštípit mnohé, co se nepodařilo ve dne. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a můžeme natírat a léčit poraněná místa. Ale už ve 21.00 hodin toto období končí.
.
Mezi 21. až 23. hodinou jsou v činnosti "tři ohřívače", je to doba, kdy dochází k útlumu a chce se nám spát. Objevuje se pokles tlaku, pokles teploty. Začíná příprava na klid, jde o dráhu takzvaných tří ohřívačů, která ovlivňuje distribuci krve v organismu, tím i teplotu a ovlivňuje i tonus psychiky, tedy značně uklidňuje. Krevní tlak opět klesá, výkonnost ustupuje, tělesná teplota také klesá.
Kuřáci by měli vědět, že v tuto dobu se nikotin mimořádně špatně vylučuje z organismu. Pro ranní ptáčata je nejvyšší čas jít spát. Není vhodné být přehnaně aktivní, kouřit a jíst.
.
.
Tak si sama pro sebe říkám, že některé své aktivity a neaktivity budu muset ještě malinko poupravit, když se nad tím člověk zamyslí, často děláme věci v naprosto nevhodnou dobu a naopak lenošíme v době kdy je to opravdu škoda...
.
Co vy na to ???
.
Chtěli byste se dozvědět, jak TianDe využívá principů TČM ?
Zajímá Vás nějaký konkrétní produkt ?
Ozvěte se, ráda se Vám budu věnovat.
.
Těším se Jana Stojanová - Zlatá ředitelka TianDe
(tel. 721102018)


Autor: Jana Stojanová

Novinky

2021-06-08 Extrakt z plodu ostropestřce mariánského s riboflavinem, doplněk stravy, TianDe

Extrakt z plodu ostropestřce mariánského s riboflavinem, TianDe obsah: 30 tablet   Každý máme svoji soukromou čističku. Umíme se o ni s

2021-06-08 Zlatý amarantový olej, doplněk stravy, TianDe, amarant

Zlatý amarantový olej, TianDe obsah: 50 kapslí po 0,5 g   Síla, dlouhověkost, pevné zdraví a neutuchající optimismus. To všechno mů

2021-06-08 Tablety s extraktem z jader vinné révy, doplněk stravy, TianDe

  Tablety s extraktem z jader vinné révy, TianDe obsah: 30 tablet   Mít srdce, cévy a krev v pořádku je jedna z nejdůležitějších